ولادت با سعادت امیرالمومنین
حضرت علی (ع) مبـارک بـاد

 صفحه نخست    اخبار    ۱۴۰۰/۳/۱۸

 مهمترین مشکل تولیدکنندگان پوشاک

دسترسی به مواد اولیه با قیمت مناسب

 اخبار    ۱۴۰۰/۳/۱۸  چاپ
 اعمال محدودیت در واردات نخ و پارچه، مهمترین مشکل تولیدکنندگان پوشاک در دسترسی به مواد اولیه با قیمت مناسب"

سومین جلسه از سلسله جلسات کارگروه "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها" روز یکشنبه  9 خردادماه، در محل اتحادیه پوشاک تهران با حضور دکتر آقامحمدی عضو محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه و جمعی از کارآفرینان عضو اتحادیه پوشاک برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، تولیدکنندگان حاضر همچون جلسات گذشته  به واکاوی مشکلات و معضلات تولید پرداختند و در ادامه نیز به ارائه نظرات و راهکارهای خود اقدام نمودند. همانطور که پیشتر نیز بدان پرداخته شده بود، اهم مشکلات مطرح شده شامل موارد ذیل می‌شود:

مواد اولیه پوشاک اعم از پارچه و نخ به دلیل تورم، افزایش نرخ ارز و با علم به نیاز مبرم تولیدکنندگان پوشاک به این محصولات این مواد بسیار گران به دست می‌رسد و گردش محصولات در زنجیره ارزش پوشاک دچار آسیب شدید شده است. از طرفی بسیاری از پارچه‌های وارداتی به ایران، کیفیت لازم را ندارند و عموماً از مًد خارج شده‌اند. از جانب دیگر در این مدت زمانی که ورود نخ به کشور ممنوع شده، مشکلات متعددی برای تولیدکنندگان این صنف به وجود آمده است. لازم به ذکر است که تأمین مواد اولیه داخلی هم بسیار سخت و غیرممکن شده است و تهیه آن با قیمت و کیفیت مناسب مهمترین معضل تولیدکنندگان این حوزه است.

به طور مثال پارچه‌های گردباف و تریکو در سال جدید نسبت به سال گذشته حدود 50 درصد گران‌تر شده است و همچنین به دلیل شیوع ویروس کرونا، رسته لباس عروس و مجلسی تا مرز تعطیلی رفته‌اند. در ضمن متأسفانه از صادرات پوشاک ایرانی که توانایی رقابت با نمونه‌های خارجی خود از لحاظ کیفیت را دارا است و می‌تواند ارزآوری بالایی برای کشور داشته باشد، حمایت‌های لازم از جانب مسئولین ذیربط صورت نمی‌پذیرد.

به دنبال طرح مشکلات، اعضاء این اتحادیه که همگی از تولیدکنندگان قوی و کارآمد می‌باشند، در جلسه حضور داشتند و بیان نمودند: بعضی از منسوجات مانند پارچه‌های گیپور، ژاکارد و فانتزی در ایران تولید نمی‌شود و واردات با قیمت متعارف و قانونی مواد اولیه مورد نیاز، یکی از راهکارهای مهم در این بازه زمانی است.

شیرازی نیز در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از حضور جناب آقای دکتر آقامحمدی و جمعی از فعالان و کارآفرینان حاضر در سومین جلسه کارگروه "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها"، در خصوص مشکلات مطرح شده بیان داشت: شاید بتوان امروز، مهمترین معضل تولیدکنندگان در عدم دسترسی به مواد اولیه را اعمال محدودیت‌هایی غیر کارشناسی در زمینه واردات نخ و پارچه با سیاست حمایت از صنعت نساجی داخلی دانست. این در حالی است که تعداد واحدهای تولیدکننده پوشاک تنها در تهران بالغ بر 5 هزار واحد تولیدی می‌باشند و تولیدکنندگان پارچه و نخ که تعداد بسیار اندکی هستند توان و ظرفیت تولیداتشان نمی‌تواند جوابگوی میزان مصرف این تعداد واحد تولید پوشاک باشد.

 در نهایت مقرر گردید که مشکلات عنوان شده از سوی جناب آقای دکتر آقامحمدی در کارگروه رفع موانع تولید مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

از طرفی ایشان با پیگیری‌هایی که در حین جلسه از طریق تماس تلفنی با مسئولین ذیربط برقرار نمودند، قول رسیدگی و یافتن راهی شایسته برای محدودیت‌های اعمال شده در واردات نخ و پارچه را نیز دادند.

در سومین جلسه "تولید، پشتیبانیها و مانع‌زداییها"  تولیدکنندگانی همچون آقایان نادر معتضدی برند اگزیتکس، سید نعمت اله یاسینی برند برمودا، پیمان پاک‌زاد برند پی‌پا، بهنام محمدی برند زیپ، مهدی فکری برند شوکرز، سید مسیح میرطوسی برند پارمیس، احسان داودی برند یسنا، داود بنی جمالی برند لوسیفر به عنوان کارآفرینان این صنف حضور داشتند و مشکلات خود را به صورت تخصصی مطرح نمودند.