ولادت با سعادت امیرالمومنین
حضرت علی (ع) مبـارک بـاد

 صفحه نخست    اخبار    ۱۴۰۰/۳/۱

 ابوالقاسم شیرازی

واردات پوشاک باید کاملا ممنوع باشد

 اخبار    ۱۴۰۰/۳/۱  چاپ
ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک
واردات پوشاک باید کاملا ممنوع باشد ، لزوم معافیت تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از مالیات در سال 99

از مسئولان اداره مالیات و دولت می‌خواهیم که با تصویب و اجرای مصوباتی در سال 1400 مالیات عملکرد 1399 صنف پوشاک را به صورت کامل معاف کند

دومین جلسه از سلسله جلسات کارگروه پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها از تولید در اتحادیه پوشاک تهران با حضور ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه و جمعی دیگر از فعالان و کارآفرینان این صنف بزرگ برگزار شد.

در ابتدای این جلسه  حاضرین  با ابراز گلایه از عدم رفع مشکلات و موانع سر راه تولید همچون  مواد اولیه و افزایش روزافزون قیمت‌ها و فشار انواع مالیات‌ها و هزینه حق بیمه کارگران عزیز، خواستار پیگیری این امور و تسهیل در امر تولید، و اعمال تخفیفات و بسته‌های حمایتی جهت کاهش مالیات و حق بیمه برای اعضاء این صنف شدند.

ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نیز پس از استماع سخنان اعضاء حاضر و با تشکر از حضور آنان بر لزوم تعامل بیشتر اعضای صنف در درون و بیرون اتحادیه تاکید نمود و اظهار داشت: براساس گفتگوها آنچه که در این جلسه و جلسات گذشته مطرح شده است، می‌توان از دغدغه اعضاء در امر مالیات و حق بیمه گفت که کارآفرینان این صنف با آن روبه‌رو هستند چراکه معتقدند با توجه به اینکه در سال 99 وضعیت بازار در همه صنوف به خصوص صنف پوشاک بی‌رونق بوده و ما حتی شاهد یک رکود سراسری در بازار امسال پوشاک بودیم که علت آن نیز گسترش ویروس کرونا و تعطیلی‌ها بود، توقع داریم دولت در بحث مالیات مخصوصاً برای بنگاه‌های کوچک و متوسط تسهیلات و تخفیفاتی را در سالی که به نام پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها از تولید است در نظر بگیرد.

وی ادامه داد: امروز که بنگاه‌های کوچک غیرتمندانه و با تعصب، چرخ تولید را زنده نگه داشته‌اند، پس انتظار به حقی است که به آن‌ها کمک شود. لذا در این راه به عنوان اولین راهکار می‌توان به بازبینی در اخذ مالیات در بخش تولید اشاره کرد. از مسئولان اداره مالیات و دولت می‌خواهیم که با تصویب و اجرای مصوباتی در سال 1400 مالیات عملکرد 1399 صنف پوشاک را به صورت کامل معاف نموده و به دلیل رکود و نبود درآمد مالیات تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک عملکرد سال 99 مالیاتی را صرفاً منوط به دریافت خوداظهاری قرار داده و آنرا بی‌چون و چرا قبول کنند.

شیرازی افزود: شرایط فروشندگان پوشاک نیز همچون تولیدکنندگان ضعیف و غیرقابل قبول است. در این سالی که گذشت، فروشندگان نیز وضعیت بدی داشته‌اند و به نوعی در عسر و حرج به سر می‌بردند. آنها نیز یا باید از پرداخت مالیات معاف شوند و یا خوداظهاری آنان را بپذیرند.

وی با اشاره به اینکه مشکل مواد اولیه در تولید پوشاک همچنان وجود دارد، افزود: تولیدکنندگان پوشاک به اتفاق اعتقاد دارند که دولت باید واردات پارچه و مواد اولیه و خام را از انحصار خارج کند، از نظر ما ورود هرگونه پارچه از تخت تا گردبافت باید کاملا آزاد باشد تا هر کسی که نیاز دارد بتواند ثبت سفارش کرده و پارچه خود را وارد نماید چراکه رگ حیاتی تولید، مواد اولیه است.

شیرازی با اشاره به مشکلات بیمه و تأمین اجتماعی بیان داشت: دولت باید برای سهم کارفرما در بخش بیمه فکری اساسی و یک راهکار مهم ارائه نماید. امروز هر چند دستمزدها افزایش پیدا کرده اما معتقدیم کارگران با همین دستمزد نیز نمی‌توانند گذران زندگی کنند ولی این مسئله منافاتی با اعتراض کارفرمایان نسبت به حق بیمه‌ها ندارد. چرا باید کارفرما 30 درصد حقوق یک کارگر را به عنوان بیمه پرداخت نماید و امروز کارفرمایان در پوشاک برای کمک به کارگران هم سهم 7 درصدی را پرداخت می‌کنند و هم سهم 23 درصدی را و همین مسئله باعث شده تا کارفرمایان در جذب کارگران دستشان بسته باشد و محتاط‌تر عمل کنند که قطعاً به اشتغال ضربه وارد می‌کند.


وی ادامه داد: اگر امروز چرخ تولید بگردد همه ما اعم از تولیدکننده، کارفرما، کارگر، دولت و ملت منتفع خواهیم شد در نهایت سبب خودکفایی در تمامی بخش‌ها خواهد شد. اگر دولت در بحث بیمه و مالیات معافیت‌هایی را در نظر بگیرد. قطعاً در قیمت تمام شده کالا تاثیر زیادی دارد و ما می‌توانیم نه تنها در بازار داخلی بلکه در بازار خارجی نیز با رقابتی برابر سهم بسیاری داشته باشیم.

شیرازی افزود: از سوی دیگر یکی از خواسته‌های جدی اتحادیه پوشاک این است که دولت، مجلس و وزارتخانه‌های مرتبط اجازه ورود پوشاک را ندهند. واردات پوشاک نباید تحت هیچ عنوان و نامی به صورت مجاز و غیرمجاز آزاد باشد. باید واردات پوشاک کاملا ممنوع باشد و این ممنوعیت حداقل سه سال نیز ادامه داشته باشد تا تولیدکنندگان ما بتوانند مشکلات گذشته خود را مرتفع نمایند و فرصت جبران آسیب‌هایی که دیده‌اند را نیز داشته باشند و توان رقابتی پیدا کنند، در غیر این صورت می‌توان اینگونه بیان نمود کسانی که خواستار وارردات پوشاک هستند هدفی جز از بین بردن صنعت تولید پوشاک در کشور ندارد.

در دومین جلسه " کارگروه پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها از تولید " تولیدکنندگانی همچون محمد قاضی‌زاده، پیمان پاکزاد، حسن منیعی، حسین طهمورسی، محمد کوشکی، احسان داودی و حسین شمسائی به عنوان کارآفرینان موفق این صنف حضور داشتند و مشکلات خود را به صورت تخصصی مطرح کردند و از اتحادیه مجدد خواستار پیگیری‌ها و مطالبات بحق‌شان شدند. در خاتمه شیرازی ضمن سپاس مجدد از حضور ایشان که مشکلات خود را بیان و همچنین راهکارهای مناسبی برای تولید بیشتر ئ بهتر ارائه نمودند، صمیمانه تشکر و قدردانی کرد و قول داد که با همه‌ی توان و به کمک هیأت‌مدیره محترم مشکلات آنان را پیگیری نماید.