اندازه فونت:  کوچک    متوسط    بزرگ  چاپ کنید
تاریخ خبر: دوشنبه 10 دی 1397
مرحله دوم تامین پارچه موردنیاز صنعت پوشاک عملیاتی شد
روز شنبه مورخ 8 دی ماه دومین مرحله از تحویل مواد اولیه تامین شده توسط کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه و پارچه ، به تولیدکنندگان حوزه پوشاک عملیاتی گردید. 
این جلسه با حضور آقای ابراهیم درستی نایب رئیس اول اتاق اصناف تهران و رئیس کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه و پارچه ، آقای علی عوض پور دبیر کل اتاق اصناف ایران، آقای محمد توکلی دبیر کارگاروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه و پارچه و عضو هیئت امناء شرق بازار تهران و بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار گردید. 
ابراهیم درستی تاکید کرد: این مواد اولیه با ارز نیمایی (سامانه زیر نظر بانک مرکزی) توسط برخی واردکنندگان تامین شده است و با نرخ زیر قیمت بازار در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد.

وی همچنین اعلام کرد: حدود یک هزار و 100 تن نخ موردنیاز تولیدکنندگان نیز اینک در مرحله تامین و واردات است که آن هم با نرخ زیر قیمت بازار پس از فراهم شدن مقدمات در اختیار تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت و کمک بسیاری به ایجاد تعادل در این بازار می کند.

به گفته نایب رئیس اول اتاق اصناف تهران تامین مواد اولیه پوشاک زیر نظر این کارگروه در آینده نیز استمرار خواهد داشت و در هر مرحله پیش بینی می شود که میزان بیشتری از پارچه و سایر مواد اولیه موردنیاز صنعت پوشاک در همکاری با برخی واردکنندگان تامین شود و در اختیار تولیدکنندگان واقعی قرار گیرد.
کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه و پارچه در تهران با همکاری اتاق اصناف، هیات امنای بازار، پنج اتحادیه مرتبط با صنعت پوشاک و وزارت صنعت، معدن و تجارت اواخر شهریورماه امسال تشکیل شد.

وی افزود: دریافت کنندگان این مواد اولیه تعهد می دهند که محصولات دریافتی با قیمت مناسب زیر نظر کارگروه را حتما صرف تولید و سپس عرضه تولیدات به بازار کنند در غیر این صورت با آنان برخورد قانونی می شود.
نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق اصناف ایران در ادامه با بیان اینکه واردکنندگان مواد اولیه محصولات وارداتی خود را در فرآیندی زیرنظر این کارگروه در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهند گفت: اقدامات این کارگروه در ایجاد آرامش در بازار بسیار موثر خواهد بود.

درستی اظهارامیدواری کرد که با ایجاد کارگروههای مشابه در صنوف دیگر ، بخشی از مشکلات کنونی بازار با سرعت بیشتری حل خواهد شد.
توکلی دبیر کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه و پارچه نیز اذعان داشت این کارگروه در یک ماه اخیر توسط اتاق اصناف تهران و سازمان صنعت، معدن و تجارت به دستور وزیر راه اندازی شد که هدف از ایجاد این کارگروه حذف واسطه ها و پایین آوردن قیمت ها بوده است.
وی تصریح کرد: توزیع مواد اولیه تولید با هدف حذف واسطه ها صورت گرفته است و در این کارگروه تاجر به عنوان واردکننده با تولیدکنندگان حوزه پوشاک به صورت مستقیم در ارتباط خواهند بود و کالا بدون واسطه به تولید کننده عرضه می شود.
توکلی اظهار کرد:  با این روند قیمت ها کاهش مناسبی خواهند داشت. دبیرکارگروه بررسی وپیگیری تامین مواداولیه پوشاک‌ افزود،  این دومین مرحله توزیع پارچه به تولیدکنندگان است و در دوره قبل پارچه شلواری توزیع شده بود که باعث کاهش 10هزار تومانی قیمت کالا در بازار شد.
وی با بیان اینکه در این دوره اتحادیه های ذیربط عضو این کارگروه هستند و بر روند توزیع کالا نظارت می کنند، اظهار کرد: در حال حاضر در این دوره از توزیع پارچه، پیراهن دوزان و تولیدکنندگان حواله 700 مترپارچه با نرخ مصوب را دریافت می‌کنند که قیمت آن 5 الی 7 هزار تومان زیر قیمت بازار است.

توکلی تصریح کرد: این کارگروه تازه شروع به کار کرده است و در دوره‌های بعدی رسته های دیگر را نیز شامل خواهد شد و در دوره بعد یک هزار و 200 تن نخ، پارچه آستری، لایی چسب و پارچه مانتویی نیز عرضه خواهد شد.
وی افزود: این کارگروه هفت رسته مرتبط (پیراهن دوزان، خیاطان، سراجان، کشباف، چرم و …) صنف پوشاک را شامل می شود و تمامی اتحادیه های همگن در این کارگروه حضور دارند و هیات امنای بازار و اتاق اصناف ایران و تهران نیز بر روند کار نظارت دارند.
توکلی اظهار کرد: برای روند بهتر فعالیت کارگروه با تمامی کارخانجات نساجی کشور وارد مذاکره شده ایم و هدف اصلی ما بالا بردن تولید داخلی با قیمت مناسب و حذف واسطه‌هاست و به زودی فعالیت کارگروه گسترش می‌یابد.

علی عوض‎پور دبیر کل اتاق اصناف ایران هم در جلسه کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه پوشاک گفت: دومین جلسه توزیع حواله پارچه از طریق کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه پوشاک به تولیدکنندگان این صنف صورت گرفت که این کار با هدف حذف واسطه‌ها و متعادل شدن قیمت ها در بازار است.

وی تصریح کرد: این کارگروه با همت مدیران اتحادیه پوشاک، پیراهن دوزان، خیاطان، کشباف، چرم و نماینده وزیر در اتاق اصناف ایران تشکیل شده و به صورت آزمایشی فعالیت داشته‌اند که نتیجه مثبتی را در برداشت و با توجه به ضرورت تامین و توزیع مواد اولیه پوشاک و مشکلاتی که در این حوزه داشتیم و از طرفی یکی از پتانسیل های صنوف تولیدی در حوزه تولید پوشاک است کارگروه اقدام به توزیع مواد اولیه در مرحله دوم داشته است.

عوض پور اظهار کرد: با توجه به نتیجه مثبتی که کارگروه در این مدت اندک داشته است توانسته برای تامین مواد اولیه بخشی از 10 هزار واحد تولیدی صنفی در شهر تهران اقدام کند و با توجه به موفقیت این کارگروه امروز تصمیم بر آن شد تا فعالیت کارگروه را به تولیدکنندگان کشوری نیز تعمیم بدهیم و تأمین کننده مواد اولیه پوشاک کشورمان باشیم.

دبیرکل اتاق اصناف ایران افزود: تلاش ما بر این است تا در سایر بخش‌ها و حوزه‌های دیگر تولیدی صنفی حمایت لازم را جهت تامین مواد اولیه و تسریع در ثبت سفارش وتخصیص ارز را با همکاری وزارت صمت داشته باشیم تا تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی صنفی در بخش خصوصی انجام شود و در این راستا اتاق اصناف ایران همه تلاش خود را بکار خواهد گرفت.

وی تأکید کرد: هدف ما حذف واسطه ها از بخش تولید داخلی کشور است و در خصوص سایر واحدهای تولیدی که نیاز به مواد اولیه دارند به دنبال تأمین آن باشیم تا به صورت مستقیم و بلاواسطه تامین مواد اولیه را تسهیل بخشیم تا بتوانیم شاهد کاهش قیمت ها در آینده در بازار تولید د اخلی باشیم.