اندازه فونت:  کوچک    متوسط    بزرگ  چاپ کنید
تاریخ خبر: یکشنبه 9 دی 1397
نشست مشترک وزیر صمت، رئیس اتاق اصناف تهران، نماینده وزیر در اتاق اصناف ایران
در راستای بررسی مسائل و مشکلات حوزه اصناف و بازار نشست مشترکی با حضور قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران، ابراهیم درستی نماینده وزیر و عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران، عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزیر، یدالله صادقی رئیس سازمان صمت استان تهران، جواد احمدی رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان، ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک، محمد توکلی دبیر کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک، با آقای دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد.
در این نشست قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران طی بیاناتی ضمن تشکر از وزیر صنعت، معدن و تجارت  به جهت انتخاب آقای درستی در سمت نماینده وزیر در اتاق اصناف ایران به نقش ثبات ارز در مدیریت بازار اشاره کرده و گفت: ثبات بازار از لازمه های کسب و کار و تجارت می باشد که در این میان نرخ ارز و ثبات آن می تواند بسیار در ایجاد آرامش بازار نقش مهمی را ایفاء نماید که آن هم به درایت و راهکارهای دولت نیازمند است. فراهانی در این ارتباط، اهتمام و تلاش اتاق های اصناف سراسر کشور را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: در روزهای پرالتهاب و آشفته که عدم ثبات ارز در بازار به وجود آورده بود اتاق های اصناف سراسر کشور تمام همت خود را به کار بستند تا بتوانند آرامش بازار را حفظ و آن را مدیریت کنند؛ ولی با این وجود تداوم این آرامش به همکاری و تعامل دولت با اصناف را می طلبد. رئیس اتاق اصناف تهران در بخشی از صحبت های خود خواهان توجه و رسیدگی دولت به  تخصیص سهم اصناف از اجرای ماده ۷۲ قانون نظام صنفی شد.
وی به فعالیت موازی انجمن های صنفی نیز اشاره کرد و ابراز داشت: موازی کاری و تداخل فعالیت انجمن های صنفی با فعالیت اتحادیه های صنفی و اتاق اصناف چالش های بسیاری را به وجود آورده است متاسفانه این مراکز بدون داشتن پشتوانه صنفی فقط با راه اندازی مراکزی در کار اصناف تداخل و مزاحمت ایجاد می کنند. در ادامه ابراهیم درستی نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق اصناف ایران ضمن ارایه گزارشی از اقدامات اتاق در ارتباط با ایجاد آرامش و مدیریت بازار گفت: بدون شک اصناف در صورت حمایت دولت همیشه همراه، همگام دولت بوده و خواهد بود. درستی همچنین با ارایه توضیحاتی در خصوص تشکیل و عملکرد کارگروه پیگیری و بررسی مواد اولیه پوشاک گفت: در مدت کوتاهی که از تشکیل این کارگروه می گذرد با توجه به حضور اتحادیه های مرتبط با پوشاک و اشراف آنها به امور مربوطه و توزیع مواد اولیه پوشاک به تولیدکنندگان در دو مرحله خوشبختانه شاهد تاثیرگذاری  مثبت آن در قیمت پارچه هستیم. وی به اهمیت اصلاح قانون نظام صنفی اشاره و تاکید کرد: قانون نظام صنفی اساس و شالوده کار و فعالیت اصناف می باشد و کامل و جامع بودن آن ارتقای  اقتصاد کشور را در پی خواهد داشت؛ لذا اصلاح این قانون خواسته تمامی اصناف می باشد.
ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نیز در سخنانی ضمن تقدیر و تبریک به مناسبت انتصاب آقای درستی به عنوان نماینده وزیر در اتاق اصناف ایران به تشکیل کارگروه پوشاک اشاره کرد و گفت: این یک اتفاق مبارکی است که بدون تردید با مدیریت و برنامه‎ریزی صحیح می تواند بسیاری از چالش های موجود در حوزه پوشاک را مرتفع سازد بویژه اگر با حمایت و پشتیبانی دولت محترم همراه گردد. 
در ادامه دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از شنیدن اظهارات حاضران ضمن تشکر از مدیریت  بازار توسط اتاق اصناف تهران در ایام حساس گفت: بدون تردید تهران و اتاق اصناف آن نقش مرجع و اساسی در کل کشور دارد؛ لذا عملکرد اتاق اصناف تهران در این زمان قابل تقدیر می باشد وی به موضوع هجمه های دشمن در حوزه اقتصادی اشاره کرد و گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در ارتباط با اهمیت بخش تولید که بخش اعظم آن در حوزه اصناف قرار دارد به گونه ایی تشکیل کارگروه پوشاک در همین راستا می باشد که  امید داریم اقداماتی از این دست را شاهد باشیم؛ ضمن اینکه دولت در کنار اصناف می باشد. وی تاکید کرد: این کارگروه باید توسعه و حمایت شود تا از پس شاهد کمبود و یا عدم وجود پارچه را در بازار شاهد نباشیم که هیچگونه توجیهی در این ارتباط مورد پذیرش نیست. و در صورت وجود مشکل نیز باید از طریق همین کارگروه اقدام گردد. دکتر رحمانی در اهمیت  مدیریت بازار گفت: از آیتم های مهم مدیریت بازار داشتن انسجام و ارزش گذاشتن به  اعتماد مردم است؛ ضمن اینکه با هم‎افزایی کارها مطمئنا بهتر از قبل پیش خواهد رفت. وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوع بازار شب عید اشاره کرد و ابراز داشت: کارگروهی در این خصوص برای رفاه حال مردم تشکیل خواهد شد که از آقای قبادی می خواهم تا اتاق اصناف در تمام جلسات آن حضور داشته باشد.